Šteniatko hryzie všetko - ako ho to odnaučiť.

Šteniatka objavujú v rannom veku svet ústami a hlavne svojimi zúbkami. Dokážu zničiť mnoho vecí a pred útokmi nezostanú uchránené ani ruky človeka. Ako odnaučiť šteniatko, aby prestalo hrýzť?

Hryzenie patrí medzi fyziologické prejavy šteniatok. Šteniatka všetko rady ochutnávajú papuľkou, všetko hryzú a skúmajú svet. Najintenzívnejšie hryzenie nastáva v čase výmeny mliečneho chrupu za trvalý. Po tejto fáze hryzenie postupne ustáva. U niektorých môže zmiznúť úplne, iné šteniatka, resp. mladé psy hryzú stále.

Šteniatka hryzú a ničia veci a na druhej strane hryzú pri hre. Nejde o agresívne správanie, no mliečne šteňacie zuby sú ostré ako ihly a dokážu poraniť a spôsobiť nepekné škrabance.

Čo robiť, ak šteniatko ničí veci?

  • V prípade, že šteniatko ničí veci, ktoré mu prídu pod nos, mali by ste rázne zakročiť. Ak šteňa pristihnete pri ničení, okamžite vyslovte rázne „Nie“ a odveďte jeho pozornosť inde. Stačí, ak sa rozbehnete preč, schováte za roh a šteniatko vás začne ihneď hľadať. Odvediete tak jeho pozornosť od nežiaducej činnosti.

  • Šteniatku nikdy nedávajte k dispozícii staré utierky, handry, uteráky alebo topánky. Nevidí totiž rozdiel medzi starým a novým a buďte si istí, že v koši môžu skončiť aj vaše najnovšie topánky, ktoré ste mali na nohách iba raz, no neprežili útok šteniatka.

  • Zabezpečte  svojmu šteniatku dostatok odolných hračiek pre psy. Obľúbené sú aj rôzne žuvacie predmety, ktoré ho zabavia na veľmi dlhý čas.

  • To, čo je zakázané raz, je zakázané navždy. Buďte vo výchove dôslední. To, čo šteniatku zakážete raz, nesmiete mu dovoliť, ani keby na vás hádzalo „psie oči“.

Čo robiť, ak šteniatko hryzie pri hre?

  • Výnimkou nie je ani hryzenie pri hre. Šteniatko sa tak hralo so svojimi súrodencami a predpokladá, že je to správna hra aj pre vás. Ak sa šteniatko rozblázni natoľko, že začne hrýzť, okamžite prerušte danú činnosť. Vyslovte rázne „nie“, dajte ruky k telu, postavte sa a otočte sa mu chrbtom, prípadne odíďte. Pre šteniatko to bude signál, že uvedený spôsob hry nie je dobrý a po niekoľkých zopakovaniach sa tak s vami hrať už nebude. Vymedzíte tak hranice a pravidlá hry, ktoré musíte stanovovať vy.

  • Existujú aj metódy, kedy chytíte psíka za papuľku a nedovolíte mu hrýzť. Ide však o nátlakovú metódu, ktorá nemusí fungovať, psík začne negatívne reagovať na ruky a pri akomkoľvek náznaku aj obyčajného pohladenia môže uskakovať. Radšej sa preto nátlakovým metódam vyhýbajte.

Unavený pes – poslušný pes

Niektoré psy hryzú aj v neskoršom veku. Ak vylúčite výmenu mliečneho chrupu, dôvodom môže byť nuda alebo prebytočná energia. Tu platí jedna jediná zásada – psa musíte unaviť, aby nemal čas sa nudiť a vymýšľať:

  • Psa zoberte na prechádzku. Vonku na neho čakajú nové podnety, nové pachy, psí kamaráti a rôzne situácie. Šteniatko i pes objavuje svet okolo seba, „nasáva“ informácie a uvidíte, že keď sa vrátite po prechádzke domov, šteniatko bude myslieť už len na spánok a oddych.

  • Hrajte sa. Pri hre sa spoločne vybláznite, vybijete nahromadenú energiu a šteniatko či psa unavíte.

  • Cvičte. Aj pravidelný tréning psa unaví natoľko, že nebude mať čas vymýšľať. Pri tréningu sa totiž namáha nielen fyzicky, ale aj psychicky.

Uvidíte, že šteniatka z hryzenia vyrastú a postupným tréningom a dôslednosťou sa prepracujete k vhodnému správaniu.

© psisvet.sk

 

.