Starostlivosť o psieho seniora

Určite sa vám vôbec nezdá, že je to už tak dávno odkedy ste si priniesli domov malú chlpatú guličku, šteniatko. Dnes už ten malý chlpáč dávno vyrástol, a prestáva vyvádzať toľko nepliech ako kedysi. Viac času prespí a sem tam sa mu už začínajú objavovať šedivé chĺpky. Áno, je to tak, váš pes starne. Čas v psom živote uteká oveľa rýchlejšie ako v tom našom. A tak sa okolo siedmeho roku váš pes stáva seniorom. 

Kedy sa pes stáva psím seniorom?

 • srsť na tvári psa a na tlapkách začína šedivieť

 • pes je menej aktívny, pri chôdzi a behu začína byť pomalší, cvičenie ho začína unavovať

 • väčšina psov prijíma menšie množstvo stravy

 • ak pes stráca zrak a sluch, môže ignorovať vaše volanie a iné signály

 • pes častejšie a dlhšie spí

Podľa veku je to spravidla tak, že čím menší pes, tým dlhší má život. 

 • Malé plemená: asi od 9 rokov

 • Stredné plemená (do 25 kg) : asi od 8 rokov

 • Veľké plemená (25-40 kg): asi od 7 rokov

 • Obrie plemená (nad 40 kg): 5-6 rokov

Pozor na nadváhu

Starší psy väčšinou menej jedia a pijú. Je to dané tak preto, že pes je menej aktívny a kvôli tomu nepotrebuje príjmať toľko potravy. Ale ak má pes rovnakú chuť do jedla, ale je menej aktívny, je treba aby majiteľ zasiahol, lebo sa ľahko stane, že pes stučnie. Nadváha všeobecne neprispieva ani nám, ani psom. A u starších psov to platí dvojnásobne. Kvôli nadváhe je pes oveľa náchylnejší na choroby srdca, kĺbov, diabetu a ďalším chorobám. Ak pes trpí po zníženej dávke krmiva hladom, kúpte mu krmivo s nižším obsahom energie. Je veľa krmív ktoré sú špeciálne robené pre staršie psy. Dôležitá je aj starostlivosť o zuby. U starších psov je väčšie riziko vzniku zubného kameňa, od ktorého sa odvíjajú ďalšie problémy. Pes by mal teda dostávať žuvacie kosti, alebo by mu mal zuby čistiť sám majiteľ. (Pozri článok Problémy zubov u psov. Ak už pes senior obezitou trpí, je treba prejsť na krmivo light a znížiť psovi kŕmnu dávku. O tomto všetko sa môžete konkrétnejšie informovať u veterinára.

Horšie vidí, horšie počuje

Starší psy sú ako ľudia. Ku starobe patria bohužiaľ aj choroby. Väčšina starších psov horšie počujú a tiež sa im zhoršuje zrak. Buďte preto ku svojmu starúšikovi ohľaduplný a majte pochopenie, keď horšie reaguje na vaše povely. Psy väčšinou trpia šedým zákalom, ale ten je však možné zmierniť liečbou a preto ak sa objaví malý príznak horšieho videnia, ihneď navštívte veterinárneho lekára. Nepočujúci alebo nevidiaci pes nijak netrpí. Je veľa takýchto psích seniorov, ktorý žijú spokojný život aj bez týchto zmyslov. Pes má oproti ľuďom veľkú výhodu a to v tom, že sa dokáže orientovať aj čuchom. Keď váš psí kamarát oslepne alebo ohluchne, nesnažte sa ho ľutovať, len ho nechajte v pokoji žiť ďalej. 

Prevencia je dôležitá

Hluchota a slepota nie je zďaleka jediným problémom, ktorý starších psov postihujú. Pomočovanie sa, problémy s análnymi žliazkam, so zubami a tak ďalej, zoznam ďalších ochorení by bol príliš dlhý. U psov seniorov je dobré pravidelne navštevovať veterinára, ideálne raz za pol roka. Veterinár psovi vyšetrí krv a moč, a tak môže prípade odhaliť nejaké blížiace sa problémy. Tiež môže psovi zmerať tlak, natočiť EKG, poprezerať zuby a pod. Táto investícia sa vám oplatí. 

Doplnky výživy

Veterinár vám tiež môže doporučiť doplnky výživy, ktoré vášho psa udržia fit. Väčšinou sú to prípravky na podporu pohybového aparátu - kĺbov. Starší psy často trpia artritídou a preto sa im ťažko dvíha. Dôležité je, aby mal pes svoje teplé, suché, pohodlné a priestranné miesto k odpočinku v mieste, kde nie je prievan a kde môže nerušene odpočívať. Neustály prístup k miske s vodou je samozrejmosť.

Keď sa blíži koniec

Staroba nie je choroba a psí seniori môžu žiť plnohodnotný život. Príde ale chvíľa, keď ich život bude už iba utrpením. Ak má pes bolesti, ktorým sa nijako nedá pomôcť, nezostáva nám už nič iné, ako jeho trápenie ukončiť. Eutanázia je bezbolestná, pes navždy zaspí. (prečítajte si článok 9 rád, ako prežiť stratu psa. Aj keď to bude pre človeka veľmi ťažké, pretože so psom žil 10 či viac rokov, je to to posledné, čo môžeme pre nášho kamaráta urobiť.  

Menšie zhrnutie   

 • navštevujte so psom pravidelne, minimálne dvakrát ročne, ordináciu veterinárneho lekára

 • kontrolujte psovi pravidelne zuby a minimálne dvakrát týždenne mu ich čistite

 • poraďte sa s veterinárom o výžive vášho psa 

 • nerozmaznávajte psa príliš maškrtami

 • doprajte psovi odpočinok na mäkkom

 • udržujte stále psovi dobrou kondíciu, ale nepreťažujte ho

 • netrestajte psa za nenormálne chovanie alebo pomočenie či pokalenie v byte

 • venujte psovi veľa opatery a trpezlivosti

 • tolerujte jeho nálady a zmeny v chovaní

Váš pes vám obetoval celý svoj život, snažte sa mu za jeho vernosť a lásku čo najviac spríjemniť jeseň jeho života, zaslúži si to. Žil svoj život len pre vás, buďte s ním teda až do tej poslednej bolestnej chvíle, kedy jeho utrpenie bude väčšie, než unesie. Pokiaľ budete s ním, bude i jeho odchod z tohto sveta ľahší, je to vaša povinnosť, aj keď je pre vás určite veľmi ťažké prijať fakt, že strácate priateľa. Spomienky na neho navždy zostanú vo vašom srdci.

 

Prevzaté zo stránky: http://www.psyaskrecky.estranky.sk/clanky/starostlivost/starostlivost-o-psieho-seniora.html