Pretože stále dostávame veľa dotazov od majiteľov psíkov, ktorí majú rovnaké problémy s nožičkami, teda s labkami s luxáciou pately ako my, pripájam niekoľko záznamov s Fannynkinho denníka po oboch operáciach. Možno vám aspoň trochu pomôžu získať prehlad, čo vás po operácii čaká a ako to zvládnuť.
Všetkým, vám držíme palčeky a labky, aby to aj u vás dopadlo aspoň tak úspešne, ako u našej Fannynky.

 

Prvá operácia 14.05. - 26.05.2009 

12.05.2009 - Zajtra bude 13-eho a ja budem mať jedenásť mesiacov. Tentoraz však nemáme dôvod na oslavu a aj "darček" budem celkom netradičný. Vo štvrtok 14. mája ráno, ma totiž čaká operácia. Hoci som ešte len malá, už viem, čo je bolesť. Minulý týždeň sme stretli našu kamarátku, ktorá si všimla, že si šetrím zadnú nožičku a opatrne došľapujem. Prehmatala mi kolienko a vtedy som prvý raz počula tie divné slová: Luxácia pately. Hneď sme išli na veterinárnu kliniku, kde ma pán doktor prezrel a potom ma posla na RTG. Prišiel ešte druhý pán doktor, prezreli si moje labky aj snímky. No a diagnóza znie: Obojstranná luxácia pately 3. stupňa. Odvtedy panička podchvíľou plače, bojí sa viac, ako ja a stále ma hladká. Dlho hľadala na internete čo to vlastne je, aká operácia ma čaká a čo bude po operácii. Najlepší článok na túto tému, pre nás vyhľadala "bruuk" panička našich kamarátok Elis a Enny. Pridali sme si ho aj na stránku do položky "PEL MEL", tak keby vás táto téma zaujímala, môžete si ho prečítať. Veľmi nám pomohol denníček nášho kamaráta Juráška, kde sme sa dočítali, ako prebiehali jeho prvé dni po operácii. Jeho panička Janka nám napísala krásny, dlhý mailík, ktorý nás povzbudil a trochu ukľudnil. Moja panička sľúbila, že vám sem vždy napíše, ako sa mi darí a aké budem robiť pokroky. Tak na mňa kamaráti moji myslite a držte mi palčeky.


14.05.2009 - Dnes bol náš deň "D". Ráno už o 8.00 sme boli na našej trnavskej veterinárnej klinike. Fannynku operoval MVDr. Franka Daroslav.  Najprv ju vyšetril a vysvetlil nám postup operácie. Vo vynervovanom stave v akom som bola som to síce pochopila, ale fakt neviem jeho vysvetlenie zreprodukovať. Koho by to zaujímalo, musí si popis operácie pri luxácii pately prečítať v článku, v položke "PEL MEL". Uvoľnil Fanny nejaký väz, či šlachu, upevnil ju dvoma klincami na správnom mieste tak, aby držala kĺb na správnom mieste - v jamke. Zrentgenoval ju, upravil polohu klincov, aby nepresahovali kosť a nespôsobovali bolesť. A potom už prišlo zašívanie - 11 stehov a preberanie z narkózy. Teraz Fannynka spinká, ale musí ju to poriadne bolieť. Keď som ju brala z auta a doma ukladala do peliešku neskutočne kňučala. Teraz už len nejako prečkať tie najväčšie bolesti, hlavne túto prvú noc.  Verím, že potom to už určite všetko pôjde k lepšiemu.
Ďakujeme všetkým našim kamarátom za to, že na nás mysleli a držali nám palčeky.


15.05.2009 - Nie nadarmo sa Fannynka volá Fanta-Stick. Ona je skutočne fantastická! Včera popoludní som do nej dostala vodu len pomocou injekčnej striekačky. Ešte večer však začala piť sama a spapala aj ryžu s kuriatkom. Vôbec jej nevadilo, že sa pritom nemôže postaviť. Noc sme mali dosť nepokojnú. Pri každom pokuse o pohyb sa ohlásila bolesť, aj Fannynka. Verím, však, že tá dnešná už bude o trochu pokojnejšia. Ráno sa Fanny sama postavila a keď som ju preniesla na plienku cikala. Takže pomaly ale isto robíme pokroky. Poobede spravila prvé dva vrávoravé  kroky. Okrem antibiotík berie aj lieky od bolesti, takže skoro polovicu dňa Fanny prespí. No aj v spánku stále sleduje, či ju niekto "varuje". Keď odídem z miestnosti svoju nespokojnosť prejavuje vytrvalým pískaním, či kňučaním.


16.05.2009 - Bol veľký omyl myslieť, že tá dnešná noc bude pokojnejšia, ako predošlá. Fanny mala bolesti a celú noc kňučala. Nad ránom som jej musela dať tabletku od bolesti, aby sme sa obidve aspoň trochu vyspali. Za to keď sme vstali, ako by ju niekto bol vymenil. Pekne sa najedla, neprotestovala pri česaní a na záhradke po nesmelých pokusoch zvládla chôdzu po troch labkách. Zatiaľ je to vždy len zopár krokov, ale doma sa už sama premiestni k miske s vodou, do peliešku, alebo z jednej izby do druhej, nečaká, kým ju tam prenesiem.  No a hlavne, už sa nebojí bolesti, keď ju chcem zobrať na ruky. V pondelok nás čaká kontrola na klinike. Keď to takto bude pokračovať,verím, že pán doktor bude s nami spokojný. Určite sa vám prídeme pochváliť.


18.05.2009 - Dnes sme sa s Fannynkou išli ukázať pánovi doktorovi. Je piaty deň po operácii a myslím, že to najhoršie máme za sebou. Pán doktor Fanny vyšetril, pozrel ako sa rana hojí a odporučil prestať užívať tabletky proti bolesti. Poslednú noc už celú kludne prespala, tak snáď to už bude zo dňa na deň lepšie. Okrem pochvaly sme si dnes samozrejme z veteriny priniesli aj maškrtky a novú plyšovú hračku - macíka. Určite si ju Fannynka za všetko, čo si vytrpela zaslúži. Pri príchode na kliniku si Fanny asi spomenula na svoj bolestivý zážitok, celá sa triasla od strachu. Budúci utorok jej budú vyberať stehy, tak vám určite zasa napíšeme, ako sme to zvládli. Potom nás ešte čaká 5 - 6 týždňov kľudový režim a prvá nožička by mala byť v poriadku.


22.05.2009 - Deviaty deň od operácie. Boli to dlhé dni a ešte dlhšie noci... Fannynka už pekne behá po byte aj po vonku. Musí byť neustále na vodítku, nakoľko má predpísaný kľudový režim, čo jej však nič nehovorí.  Operovanú nôžku vôbec nepoužíva, no aj na troch je schopná dosahovať úcty hodnú rýchlosť. Jediná možnosť, ako ju v klude udržať je nosiť ju na rukách, alebo zavrieť do ohrádky. Tam sa však tvári maximálne urazene a považuje to za trest.  Ešte šťastie, že už v utorok jej vyberú stehy. Aj potom aspoň 5 týždňov musíme byť ešte veľmi opatrní a nezaťažovať operovanú nožičku. Verím však, že ju čoskoro začne pri chôdzi používať. A ešte sa chceme pochváliť: V týždni náš maródik dostal prekrásny darček od Marianky s Guccinkom a Diorkom, za ktorý pekne ďakujeme. Veď pozrite sami! V ružovom župančeku vyzerá Fannynka ako sladký cukríček :o) Ešte je síce ubolená, ale tuším, že už začína myslieť na parádu.


26.05.2009 - Toto je náš posledný pooperačný zápis v denníčku: Ráno sme išli na kliniku na kontrolu a vytiahnuť stehy. Fannynka sa už v aute triasla, ako osika a keď sme vošli do budovy, jej strach dosiahol vrchol. Našťastie sme nemuseli čakať. Kým našej princezničke dávali dolu obväzy ešte som ju vládala udržať, ale keď prišlo na vyťahovanie stehov, musel nám pomôcť aj náš pániček. Obidvaja sme držali to malé telíčko a nehanbím sa povedať, že som mala rovnaký strach, ako Fannynka. Dnešný zápis bude bez fotky. Pohľad na pooperačnú ranu, aj na Fanny s ochranným límcom, ktorý sme jej museli dať, aby si ranu nevylizovala a nehrýzla je príliš smutný.  Od príchodu z kliniky Fannynka leží pri mne a túli sa. Nezaujímajú ju ani nové hračky a maškrtky. Verím však, že od zajtra sa jej stav bude už len zlepšovať a podarí sa jej na nepríjemný a bolestný zážitok rýchlo zabudnúť. Iste to všetko zvládne a rýchlo sa znova naučí behať po všetkých štyroch labkách. Je to predsa naša šikulka!  Pridali sme na stránku nové video, ako naša Fannynka behala s boľavou nožičkou.

Druhá operácia   01.10. - 13.10.2009 

01.10.2009 - Bol to dnes pre nás veľmi dlhý a ťažký deň. Dlho sme dúfali, že sa Fannynke podarí vyhnúť druhej operácii nožičky. Žiaľ, posledný mesiac ukázal, že je nevyhnutná. Fanny totiž krívala zo dňa na deň viac. Po predchádzajúcich vyšetreniach jej MVDr. Franka dnes operoval aj druhú nožičku. Nebolo to vôbec jednoduché, nakoľko Fannynka si návštevu kliniky spája s bolesťou po prvej operácii a jej strach po príchode na kliniku bol obrovský. Zúfalo sa bránila a triasla sa od strachu až kým nezaspala. Tá hodina a pol, kým trvala operácia, bola najdlhšia akú pamätám. Máme to však šťastlivo za sebou a veríme, že nožička sa bude hojiť rovnako dobre a rýchlo, ako tá prvá. A hlavne veríme, že podobný zážitok nás už NIKDY viac nečaká. Verím, že po vytiahnutí stehov budeme na našu kliniku chodiť už len na očkovanie. Teraz Fannynka spinká a my chodíme okolo nej po špičkách, aby sme ju nezobudili. Dúfame, že bude spať čo najdlhšie, aby prespala najväčšiu bolesť.  Ďakujeme našim kamarátom, ktorí na nás mysleli a držali nám palčeky aj labky.


05.10.2009 - Dnes je Fannynka už piaty deň po operácii. Jej rekonvalescencia prebieha presne tak, ako po prvej operácii: Prvé dva dni a dve noci mala veľké bolesti. nejavila o nič záujem, nechcela nič jesť. Tíško mrnkala a najradšej by bola celý deň aj celú noc u mňa na rukách. Na tretí deň sa však jej stav začal zlepšovať a dnes už naša princezná chodí po troch labkách, z jednej izby do druhej, pýta si jesť, ide na plienku... Skrátka, to najhoršie máme za sebou. Z jej očičiek pomaly mizne strach a vracia sa do nich radosť a šibalstvo. Dvakrát denne ju vynesieme pred dom, kde sa vyciká (dnes sa konečne aj vykakala). Po chvíľke je však unavená a veľkú časť dňa prespí. Sotva sa však  prebudí musí preskúmať celý byt a dožaduje sa pozornosti. Dnes večer už nedostane tabletku od bolesti (poslednú noc sme už konečne aj spali), antibiotiká bude dostávať ešte týždeň.  Najväčší problém nám teraz už robí dodržiavanie kľudového režimu, ktorý máme predpísaný ešte na šesť týždňov.  Keď z nej spustím oči okamžite sa pokúša vyskočiť, alebo zoskočiť z gauča, podľa toho, kde momentálne je. Zatiaľ to vždy končí nárazom, alebo pádom, lebo nožičky ju neudržia. Ono sa povie, kľudový režim...  Za týždeň Fannynke vyberú stehy a začne obdobie rekonvalescencie. Zdá sa, že všetko zlé sa končí a onedlho budeme na to, čo sme prežili, na Fannynkine boľavé nožičky už len spomínať...


13.10.2009 - Včera ráno, len čo sme vstali, sme išli na "veterinu" vytiahnuť stehy z Fannynkonej operovanej nožičky. Fanny asi tušila, čo ju čaká, bola dosť nervózna, triasla sa ako osika a zvracala. Našťastie sme na klinike vôbec nemuseli čakať a celé vyberanie stehov prebehlo veľmi rýchlo a bez problémov, oveľa lepšie, ako minule. Vtedy sme ju museli traja držať, čo sa tak metala. Akoby Fannynka vedela, že je to posledný krok k zahojeniu nožičky. Doma som ju uložila do pelíška do ohrádky aby sa náhodou nepokúšala niekde vyskočiť. Teraz je tá nôžka citlivejšia a zraniteľnejšia, ako keď bola zabandážovaná. Popoludní odmietala jesť a nechcela ani maškrtky. Dnes je Fanny ešte trochu vystrašená a schováva sa predo mnou, ako by sa bála, že ju opäť čaká nejaký nepríjemný zážitok. Miske s ryžou a kuriatkom však neodolala. Ešte musíme pár dní vydržať a byť na nožičku maximálne opatrní a potom podľa možnosti dodržiavať aspoň mesiac kľudový režim, hoci to určite nebude pre hyperaktívnu Fannynku jednoduché. Veľkú radosť nám včera urobil balíček s keksíkmi pre psíkov od Juráška a Janky. Tie keksíky boli totiž jediné, čo včera Fannynka zjedla. Ďakujeme a veríme, že aj Jurášek bude mať onedlho za sebou operáciu druhej nožičky. Podobná operácia čaká už tento piatok aj nášho kamaráta Devka od Danky, tak mu budeme všetci silno držať palčeky aj labky.
Dúfam, že týmto je pre nás kapitola o luxácii pately definitívne uzavtretá.

13.05.2014 - Prešlo už viac, ako päť rokov od oboch Fannynkiných operácií nožičiek. Prežili sme ich bez zdravotných problémov. Nožičky "poslúchajú" hoci občas, hlavne pri prvých krokoch, Fannynka kríva. Potom to však rozchodí a pri chôdzi nemá problémy. Pri behaní síce niekedy ľavú nožičku šetrí, ale vidno, že nemá bolesti. Na doporučenie pána doktora berie Fanny trvalo chondroprotektíva pre psíkov. Najprv sme užívaliu Caniviton forte plus. Sú to však veľké tabletky a mali sme problémy s ich prehĺtaním. Teraz Fanny užíva sirup Aptus Apto-flex. Vždy tri mesiace podávame liečik a mesiac je prestávka. Počula a čítala som veľa o podobných ťažkostiach, ako mala Fanny, ale keby som dnes stála pred rozhodnutím, či ju dať, alebo nedať operovať určite by som sa rozhodla rovnako. Nie vždy sa síce operácia podarí, no pozerať sa do očí trpiaceho psíka by som skutočne nemohla. Našťastie u nás dopadli obidve operácie dobre. 
Nebolo mojim úmyslom popísať priebeh operácie, či delenie a stupne luxácie. Na to je tu váš pán doktor, ktorý vám určite ochotne a presne odpovie na všetky vaše otázky. Prípadne si prečítajte
článok MVDr. Roman Skalu, na ktorý je tu odkaz. Chcela som vám len priblížiť ako sme to prežívali my a ako to Fannynka zvládla.
Ak vám tieto moje riadky aspoň trochu pomohli rozhodnúť sa a priblížiť túto tému, som rada. Tak, ako som už v úvode napísala: Držíme vám palčeky aj labky, aby to aj u vás dobre dopadlo 
♥♥♥

                                                                 Vaša Fannynka

Pripájam odkazy na stránky našich kamarátov ktorí tiež podstúpili operáciu luxácie pately, alebo sa na ňu chystajú:
Jurášek: 
www.jurasekjorksir.denicek.eu/operace-pately/operace-pately.html
Xanti:     
www.jorksir-xanti.webnode.cz/luxace-pately2/ 
Kami:       www.yorkshirkamelia.webnode.sk/news/luxacia-pately/
Teddy:     www.teddy-chilli.webnode.sk/teddy/dennik-teddyho-operacia-priebeh-a-zotavovanie/

Veľa sa môžete dozvedieť o tejto problematike aj na jorkširáckom fóre:
http://jork.forumotion.net/t36-luxace-pately