Altair a Sethi

 Strihy na oblečenie pre jorkšírskych teriérov a ostatných malých psíkov.

Zateplená jednoduchá vestička: Na vašu žiadosť pridávam strih na vestičku vhodný aj pre tie kamarátky, ktoré ešte len so šitím začínajú. Pripravíme si dve látky - na vrchnú časť som použila prešívaný polyester (prípadne šušťákovina a syntetický vatelín), podšívka je flísová. Strih si upravíme na veľkosť psíka. Na zošívanie pridáme asi 0,5  cm. Vystrihneme si všetky časti naraz vrchnú vrstvu aj podšívku. Vrstvy dáme lícom na seba a zošijeme po obvode okrem vyznačeného miesta na opasok a na límec. Medzi vrchnú vrstvu a podšívku všijeme na vyznačené miesto opasok. Na vrchnú vrstvu prišijeme límec a vestičku prevrátime na líce. Zapracujeme otvor pri límčeku, ktorým sme vestičku prevracali na líce. Prišijeme na vyznačené miesta suchý zips. Vestičku môžeme ozdobiť podľa vlastného vkusu náševkou, nažehlovačkou, či aplikáciou. Na spodný okraj chrbátika môžeme prišiť gumené pútko na chvostík a vestička je hotová.

Tepláčková súprava: Mikinka s obliekaním cez hlavu: Zväčšíme si strih na potrebnú veľkosť. Uvedené rozmery sú vhodné pre jorkšírka s váhou okolo 2,4kg - až 2,7 kg. Pripravíme si látku (použila som svoju staršiu mikinu). Vystrihneme jednotlivé časti. Pridávame približne 1 cm na švíky (na zošívanie). Zošijeme, výstrih a rukávy olemujeme pružnými patentami. Zošijeme na bokoch vrchný a spodný diel, všijeme rukávy. Mikinku môžeme na chrbátiku ozdobiť nažehľovačkou, alebo aplikáciou podľa vlastného vkusu. Teplákové nohavice: Vrchný aj spodný diel sú v jednom kuse. Vystrihneme ich dva krát. Zošijeme nohy a zadnú časť - sed. Spodný okraj nohavíc olemujeme pružným patentom. Pás všijeme do opaska tiež z pružného patentu (úpletu), Dokončenie: 1. Tepláčky môžeme napevno prišiť na mikinu a obliekame ich ako overal. 2. Na tepláčky aj na mikinku prišijeme v strede lemu - patentu suchý zips a po oblečení ich "pripneme" (prizipsujeme). 

Suknička z rifloviny: Šijeme z tenšej rifloviny, alebo podobného materiálu. Strih si zväčšíme na potrebnú veľkosť (každú časť na formát A4).  Pridáme asi 1 cm na švíky. Zošijeme sukničku, švík ozdobne preštepujeme, okraje zahneme. Ušijeme traky, na jeden koniec vyšijeme dierky na gombíky. Potom ich prišijeme k spodnému dielu, ktorý sme predtým vypracovali. Na vrchný diel prišijeme vrecko a gombíky. Do opasku dlhého podľa obvodu vášho psíka všijeme na spodnú stranu sukienku, na vrchnú stranu spodný a vrchný diel. Sukničku môžeme ozdobiť výšivkou, alebo aplikáciou.

  

Vianočná mikinka s kožušinou: Zväčšíme si strih na potrebnú veľkosť. Uvedené rozmery sú vhodné pre jorkšírka s váhou okolo 2kg - až 2,5 kg. Pripravíme si látku (použila som flís). Vystrihneme jednotlivé časti. Pridávame približne 1 cm na švíky (na zošívanie). Zošijeme na bokoch vrchný a spodný diel, všijeme rukávy a založíme a preštepujeme podloženie na suchý zips, alebo kovové patentky na spodnom diely. Olemujeme (použila som na lemovanie biely flís, na a syntetickú kožušinku). Nakoniec prišijeme kapucňu. Mikinku môžeme na chrbátiku ozdobiť mašličkou s roľničkami, alebo inou vhodnou ozdobou podľa vlastného vkusu.

Háracie nohavičky: Šijeme z mäkkého a pružného materiálu, napríklad z bavlneného úpletu (tričkoviny). Ak je materiál tenký, môžeme ho použiť dvojmo.  Vystrihneme strih, najprv ho však prispôsobíme veľkosti psíka.   Zošijeme spodný a vrchný diel, švík medzi prednou a zadnou časťou prekryjeme dielikom podloženia. Olemujeme otvor na chvostík (ak šijeme z dvojitého materiálu prešijeme podľa strihu a prevrátime na ruby). Nožičky olemujeme elastickou páskou, alebo ozdobným elastickým volánikonm. Na pás prišijeme farebnú gumu.  Na boky vrchného aj spodného dielu prišijeme suché zipsy a nohavičky sú hotové. Ozdobíme podľa vlastného vkusu.

Podšitá mikina s kapucou: Zväčšíme si strih na potrebnú veľkosť. Uvedené rozmery sú vhodné pre jorkšírka s váhou okolo 2kg - až 2,3 kg. Pripravíme si dve látky - na vrchnú časť som použila šušťákovinu, na podšitie fleece. Vystrihneme jednotlivé časti. Pridávame približne 1 cm na švíky (na zošívanie). Zošijeme a olemujeme rukávy a kapucu. Do "tunelu" na okraji kapucky navlečieme gumu. Zošijeme na bokoch vrchnú aj spodnú vrstvu. Potom obe vrstvy lícom k sebe zošpendlíme a zošijeme pri spodnom okraji. Prevrátime na líce a prešijeme 1 cm odspodu "tunel" na gumu. Zošijeme predný a zadný diel v ramenách (naraz spolu obe vrstvy) a vsadíme rukáviky. Nakoniec prišijeme kapucu, navlečieme do spodného "tunela" guľatú gumu a "brzdičky" na  stiahnutie gumy.

Jednoduchá pláštenka s kapucňou:  Strih si prispôsobíme veľkosti psíka. Na vrchnú časť sme použili "šušťákovinú", podšívka fleece. Striháme naraz obidve vrstvy. Prišijeme kapucňu a celé  olemujeme šikmou páskou. Do časti, ktorú bude mať psík okolo krku všijeme asi 3-5 cm gumu, aby sa ľahšie prevliekala cez hlavu. Spodnú časť prišijeme pod krk tak, že sa voľne pohybuje po všitej gume. Na obidve časti prišijeme suchý zips, alebo patentky na zapínanie. Nakoniec prišijeme gumené pútko na chvostík.

Obojstranný postrojček: Dva rôzne materiály položíme rubom na seba. Prišpendlíme strih a vystrihneme naraz obe vrstvy. Zošijeme otvor na krk. Prišijeme krúžok na vodítko navlečený na 2-3 cm pevnej pásky. Olemujeme šikmou, alebo elastickou páskou. Na konce okolo pása prišijeme spony, alebo suchý zips. 

Riflové nohavice:  Strih si zväčšíme na skutočnú veľkosť a pripravíme si látku, nesmie byť hrubá, alebo tvrdá. My sme použili páničkovú košelu. Podľa vzoru si vystrihneme jednotlivé časti, okrem vreciek všetky striháme z preloženej látky. V prípade dostatočného množstva látky môžete vystrihnúť nohy spolu s vrchným dielom. Na spodný diel urobíme tunelík, do ktorého navlečieme gumu a prišijeme vrecká (kapsy) najprv malé. Zošijeme nohy a založíme dĺžku. Zošijeme boky, predný a zadný diel. Prišijeme nohy, ak sme ich zvlášť vystrihli. Okraje sme ozdobili šikmou páskou kontrastnej farby (okolo krku, prieramky a spodnú časť medzi nohavicami). Vyšijeme dierky a prišijeme gombíky.

Jednoduchá mikinka s kapucňou (obliekanie cez hlavu): Zväčšíme si strih na potrebnú veľkosť. Uvedené rozmery sú vhodné pre jorkšírka s váhou okolo 2kg - až 2,5 kg. Pripravíme si látkú (použila som fleece). Vystrihneme jednotlivé časti. Pridávame približne 1 cm na švíky (na zošívanie). Zošijeme a olemujeme rukávy a kapucňu (použila som na lemovanie elastickú pásku). Zošijeme na bokoch vrchný a spodný diel, všijeme rukávy. Nakoniec prišijeme kapucňu. Mikinku môžeme na chrbátiku ozdobiť nažehľovačkou, alebo aplikáciou podľa vlastného vkusu.

Tielko s vreckom (kapsou): Strih si zväčšíme na potrebnú veľkosť, podľa dĺžky chrbta od kohútika po koreň chvosta. Všetky diely striháme z preloženej látky. Na vrchný diel našijeme vrecko - batoh, alebo iné podľa vlastnej fantázie, prípadne prišijeme náševku, alebo nažehľovačku. Zošijeme na ramenách a bokoch. Krčný výstrih, prieramky a spodok tielka olemujeme šikmou páskou kontrastnej farby.

Jednoduché letné šatičky: Živôtik vystrihneme dvojmo, na podšitie môžete použiť aj iný druh látky. Zošijeme, necháme otvor na prevrátenie a všitie sukienky.  Olemujeme a nazberkáme sukničku a všijeme ju do otvoru. Okraje živôtika môžeme olemovať šikmou páskou, sukienku úzkou čipkou. Na vyznačené miesta dáme suchý zips a našijeme  aplikáciu.

Moje ďalšie strihy z predošlej stránky  Altair a Sethi

Kombinéza: Skutočnú veľkosť dostanete pri zväčšení časti strihu na jednom obrázku na formát A4. Pripravíme si látku - môžeme kombinovať 2 farby, alebo vzory. Podľa vzoru vystrihneme jednotlivé časti. Pre zjednodušenie strihu si stredovú, prerušovanú čiaru položíme na preloženú látku. Okraje začistíme a jednotlivé časti  spolu zošijeme. Na spodnú časť a na kapucu urobíme tunelík, do ktorého všijeme gumu. Zošijeme vrchné časti a prišijeme zadné nohy. Prišijeme spodnú časť a všijeme predné nohy. Poslednú všívame kapucu. Bruško olemujeme šikmou páskou, najlepšie elastickou, kontrastnej farby. Dĺžku nohavíc prispôsobíme psíkovi.

Kabátik s kapucou: Skutočnú veľkosť dostanete pri zväčšení časti strihu na jednom obrázku na formát A4. Pripravíme si látku - môžeme kombinovať 2 farby. Podľa vzoru si vystrihneme jednotlivé časti. Pre zjednodušenie strihu si stredovú, prerušovanú čiaru položíme na preloženú látku. Okraje začistíme a jednotlivé časti  spolu zošijeme. Na okraj kapucky urobíme tunelík, do ktorého všijeme gumu. Na zadný našijeme ozdobný motív. Zapínanie na gombíky, alebo suchý zips. Podľa vybranej látky môžeme ušiť kabátiky na rôzne príležitosti a  počasie.

Zimná vesta s kapucou:  Pripravíme si dva druhy látky - na vrchnú časť "šušťákovinu" na spodný diel fleese. Každú vrstvu striháme zvlášť. Zošijeme vrchné diely. Podšívku zošijeme s vrchným šušťákovým dielom, necháme otvor na prevrátenie a všitie kapuce.  Ušijeme kapucu a všijeme ju do otvoru. Prevrátime na líce. Spodný diel zošijeme a prevrátime. Okraje všetkých dielov preštepujeme. Na vyznačené miesta dáme gombíky na mechanické  pripevňovanie - cvočky. Prišijeme putko z prádlovej gumy na chvostík.  

Jednoduchá zimná vesta: Pripravíme si látku - na vrchnú časť "šušťákovinu" na podšívku fleese. Podľa vzoru si vystrihneme naraz obe vrstvy. Na vrchnú časť našijeme ozdobné náševky. Medzi vrchnú a spodnú vrstvu môžeme vložiť šnúrku s ozdobným okrajom, alebo olemujeme šikmou páskou. Okraje zošijeme, prevrátime na líce. Na predné časti prišijeme suchý zips, na zadné podľa strihu prišijeme gumičku na nohy. V strede bočnej časti prišijeme opasok, na koncoch s prišitým suchým zipsom a vesta je hotová.

Zimný pláštik s kapucou:  Skutočnú veľkosť dostanete pri zväčšení časti strihu na jednom obrázku na formát A4. Pripravíme si látku - na vrchnú časť najlepšie "šušťákovinu" na podšívku prešívaný syntetický vatelín. Podľa vzoru si vystrihneme jednotlivé časti. Pre zjednodušenie strihu si stredovú, prerušovanú čiaru položíme na preloženú látku. Okraje začistíme a jednotlivé časti  spolu zošijeme. Na okraj kapucky môžeme prišiť kožušinku. Na predné diely na zapínanie dáme "kovové gombíky na mechanické  pripevňovanie". Chrbátik ozdobíme výšivkou, alebo nažehlovacím motívom.

Jednoduchý overal: Jednoduchý overal: Strih si zväčšíme na potrebnú veľkosť, podľa dĺžky chrbta od kohútika po koreň chvosta. Materiál - fleece, v prípade potreby pre psíkov s dlhou srsťou podlož so saténom. Všetky diely striháme z preloženej látky. Horný a dolný diel môžeme vystrihnúť v jednom kuse. Zošijeme všetky štyri nohy. Prišijeme „bruško“. Na spodok bruška prišijeme gumu, aby overal lepšie „sedel“. Dĺžku nohavíc prispôsobíme psíkovi. Nožičky olemujeme elestickou, alebo saténovou páskou. Všijeme a vypracujeme roláčik.

Letné šatečky: Strih si zväčšíme na potrebnú veľkosť, podľa dĺžky chrbta od kohútika po koreň chvosta. Všetky diely striháme z preloženej látky. Zošijeme vrchný a spodný diel živôtika. Prieramky olemujeme šikmou páskou kontrastnej farby, na vrchnom diele ušijeme tunel na navlečenie lemovky. Olemujeme krčný výstrih podľa obrázku. Na sukienku použijeme pás dlhý 70 cm. Po zošití spodnú časť zúžime do šikma. Sukienku nazberkáme a našijeme na spodok živôtika. Šatečky môžeme ozdobiť mašličkou, alebo hotovou aplikáciou.

Tričko: Vystrihneme podľa strihu prispôsobeného veľkosti psíka. Skutočnú veľkosť dostanete pri zväčšení časti strihu na jednom obrázku na formát A4. Zošijeme boky, všijeme rukávy. Okolo krku, spodok trička a rukávy olemujeme. Na chrbátik  prišijeme, alebo nažehlíme motív podľa vlastného výberu. 

Košieľka s námorníckym límcom a raglánovými rukávmi: Pripravíme si látku - bielu na límec, farebnú na ostatné diely. Podľa strihu si vystrihneme jednotlivé časti. Pre zjednodušenie stredovú, prerušovanú čiaru položíme na preloženú látku. Zošijeme vrchný diel so spodnými, okraje začistíme. Všijeme rukáviky. Do krčného výstrihu všijeme límec s našitou ozdobnou mašličkou. Na predný diel na zapínanie vyšijeme dierky a prišijeme gombíky, alebo našijeme suchý zips. Okraj olemujeme šikmou páskou kontrastnej farby. Na límec prišijeme kotvu.

  

Letná košeľa: Pripravíme si látku (vzdušnú, najlepšie z prírodného materiálu)  Podľa strihu si vystrihneme jednotlivé časti. Okraje začistíme a jednotlivé časti  spolu zošijeme. Na prednom diely preložíme okraj pod dierky a gombíky asi 2 cm, na ktorý vyšijeme dierky a prišijeme gombíky, alebo našijeme suchý zips. Do krčného výstrihu všijeme límec, alebo olemujeme šikmou páskou. Chrbátik ozdobíme výšivkou, alebo nažehľovacím motívom. Okraj olemujeme šikmou páskou kontrastnej farby, alebo vzoru. 

Letné šatečky z rifloviny: Živôtik vystrihneme dvojmo, na podšitie použijeme látku, z ktorej je vrchná sukienka. Zošijeme, necháme otvor na prevrátenie a všitie sukienky. Živôtik prevrátime a preštepujeme. Našijeme vrecko (kapsu), vyšijeme dierky a prišijeme gombíky. Na spodnú sukienku prišijeme krajku. Sukničky zošijeme, naraz nazberkáme a všijeme ich do otvoru. Na vyznačené miesta prišijeme suchý zips.  

Jednoduchá pláštenka: Strih si prispôsobíme veľkosti psíka. Na vrchnú časť sme použili "šušťákovinú", podšívka najlepšie bavlnená. Na spodný diel - obe vrstvy zo šušťákoviny. Vystrihnutý chrbát olemujeme kontrastnou šikmou páskou, spodný diel pre spevnenie preštepujeme. Na obe časti prišijeme podľa strihu patentky. Nakoniec prišijeme gumené pútko na chvostík. Táto pláštenka je praktická aj preto, že sa zmestí spolu so šiltovkou aj do toho najmenšieho vrecka. 

Krátky kabátik s kapucňou: Pripravíme si látku,  kombinujeme dve farby, alebo vzory. Podľa strihu si vystrihneme jednotlivé časti. Pre zjednodušenie stredovú, prerušovanú čiaru položíme na preloženú látku. Okraje začistíme a jednotlivé časti  spolu zošijeme. Na okraj kapucky urobíme tunelík, do ktorého všijeme gumu, alebo navlečieme šnúrku. Na predné diely na zapínanie dáme kovové gombíky - patentky, alebo suchý zips. Okraj olemujeme kontrastnou farbou, alebo vzorom. 

Letné šortky: Strih si prispôsobíme veľkosti psíka. Vystrihneme dva krát. Zošijeme nohy a zadnú časť - sed. Spodný okraj nohavíc zapošijeme, alebo olemujeme. Pás všijeme do opaska, zapínanie na suchý zips, alebo gombík a vyšiť dierku. Je dobré, ušiť na šortky aj tračiky, aby psíkovi šortky nepadali.

Šiltovka a šatôčka na krk Z preloženej látky, vystrihneme kruh s priemerom asi 12 cm.  Prešijeme okraj (okrem strany, ktorá sa bude všívať do šiltu) a prevrátime. Vystrihneme šilt, po vonkajšom obvode prešijeme a prevrátime na líce. Do otvorenej časti šiltu všijeme druhú časť.  Zadné časti preložíme cez seba, prešijeme a súčasne tam prišijeme gumu asi 20 cm dlhú na konce prišijeme sponu. Okraje šiltu spojíme s ďalšou gumou so stredom prvej gumy, prišitej na zadnú časť čiapky. Šatôčka: Rubovou stranou hore položíme na seba dva olemované trojuholníky, na vrchnej strane ich zošijeme. Prevrátime a prišijeme na mäkký, textilný obojok. 

Verím, že vám naše strihy pomôžu a s chuťou sa pustíte do šitia pre svojich miláčikov. Držíme vám palčeky aj labky, aby sa vám oblečky podľa našich strihov darili.
                                                                          Vaša Fannynka


Vaše odkazy, názory, skúsenosti, prípadné otázky,
správičky či fotky nám zasielajte na našu mailovú adresu:
                                   yorkiefan@pc3000.sk

                                                                   

Fotonávod na zväčšenie našich strihov nájdete v položke "Pele Mele".

© Copyright. Nie je na škodu si občas zopakovať, čo sa smie a nesmie robiť na internete, ktorý je síce nádherne anonymný ale aj ľahko zneužiteľný. Všetky strihy na tejto stránke sú výsledkom mojej práce a lásky k psíkom. Preto by som nerada videla kópie týchto strihov na cudzích weboch  bez môjho vedomia  a bez uvedenia zdroja. 
Ďakujem za dodržiavanie autorského zákona a základných pravidiel slušnosti.


Upozornenie: Moje strihy zverejnené na tejto stránke nie sú určené na komerčné účely.Nikdy som ich nikomu nepredala, ani som nikomu nedala súhlas na ich predaj. Môžete si ich tu pre vlastnú potrebu stiahnuť zdarma, môžete ich zverejniť s uvedením zdroja, nie však ich predávať.